Decydując się na urządzenia do treningu w warunkach domowych, stajemy przed koniecznością wyboru jego rodzaju. Podstawowym pytaniem jest – co będzie lepsze rowerek czy bieżnia?
W ciągu pół godziny biegania (8 km / h) osoba o wadze 60 kg spali 335 kcal. Jeśli biegniesz szybciej, z prędkością 12 km / h, w tym samym czasie spalone zostanie 465 kcal. 30 minut ćwiczeń na rowerze stacjonarnym w wygodnym tempie to 260 kcal mniej, a bardziej intensywny trening spali 391 kcal. Na bieżni spalisz 15-20% więcej kalorii niż na rowerze stacjonarnym przy tej samej intensywności. Jednak to nie znaczy, że każdy, kto chce stracić na wadze, musi zapomnieć o rowerach treningowych. Często ci, którzy najbardziej potrzebują utraty kalorii, nie biegają wcale z powodu obciążenia stawów.
Kiedy nogi dotykają toru podczas biegu, stawy się rozluźniają, a to może spowodować obrażenia. Zwłaszcza jeśli wskaźnik masy ciała jest znacznie wyższy niż normalnie lub osoba ma płaskostopie (płaska stopa nie jest w stanie przyjąć uderzenia). W przeciwieństwie do bieżni rower treningowy nie powoduje wstrząsów w stawach i dlatego jest odpowiedni dla osób o dowolnej wadze.
Zarówno bieżnia, jak i rower stacjonarny zwiększają wydolność tlenową organizmu (zdolność do spożywania i wykorzystywania większej ilości tlenu do pracy mięśni) i wzmacniają wpływ treningu fizycznego na wydolność krążeniowo-oddechową i biomarkery zdrowia kardiometabolicznego. Podczas biegu maksymalne zużycie tlenu (VO2max) jest wyższe. Tempo utleniania tłuszczu także jest wyższe podczas biegania w porównaniu z jazdą na rowerze o szerokim zakresie intensywności. Jednak równoważny wydatek energetyczny między krótkim okresem jazdy na rowerze a bieganiem działa na korzyść roweru. Dodatkowo bieżnia zobowiązuje do utrzymywania ustalonego tempa, a rower stacjonarny pozwala na wygodne poruszanie się. Aby bardziej efektywnie jeździć na rowerze, wypróbuj trening interwałowy o wysokiej intensywności. Podziel trening kolarski na kilka interwałów o różnej intensywności. Na przykład pedałuj z dużą prędkością przez 60 sekund i spokojnym tempem przez następne 60 sekund, aby zregenerować siły.
Ze względu na ułożenie ciała i ruch rąk podczas biegu działają mięśnie górnej części ciała. Różnice w aktywności mięśni nóg podczas biegania i jazdy na rowerze u ludzi, to też koncentryczne skurcze, w których mięśnie skracają się pod wpływem stresu. Bieganie wiąże się z bardziej odczuwalnymi skurczami. Mięśnie wydłużają się podczas napięcia, są bardziej uszkadzane.
Jeśli chcesz schudnąć, wzmocnić mięśnie rdzenia i zwiększyć wydolność krążeniowo-oddechową, wybierz bieganie. Jeśli masz nadwagę, płaskostopie lub problemy ze stawami, preferuj rower treningowy. W cardio najważniejsza jest regularność. Dlatego wybieraj ćwiczenia, które sprawiają ci największą przyjemność. Aby zmaksymalizować efekt swojego roweru stacjonarnego, spróbuj na przemian swobodnie pedałować z treningiem interwałowym o wysokiej intensywności. Pomoże ci spalić więcej kalorii i bardziej obciąża twoje serce.