Orbitrek wyróżnia się spośród domowych symulatorów. Elipsoida to skrzyżowanie bieżni i stepera. To najlepsza opcja dla tych, którzy chcą schudnąć i jednocześnie zbudować masę mięśniową. Wśród zalet orbitrek jest jego zwartość: z łatwością może stać się podstawą domowej siłowni. Czym jeszcze mogą się pochwalić orbitreki i jak wybrać właściwy?

Kilka słów o trenażerach eliptycznych: odprawa wprowadzająca

Trenażer eliptyczny składa się z dwóch pedałów platformowych dla nóg i ruchomych, przegubowych uchwytów. Podczas ruchu nogi poruszają się po eliptycznej trajektorii - stąd nazwa. Orbitrek zapewnia równomierne obciążenie bez wstrząsów i ryzyka kontuzji stawów, angażuje duże grupy mięśni i jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy wymagają intensywnego treningu. Na takich symulatorach możesz ćwiczyć nawet podczas rekonwalescencji po kontuzjach, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Główną zaletą elipsoid jest to, że oddziałują na prawie całe ciało: podczas ćwiczeń działają mięśnie łydek, pośladków, ud i ramion.

Ponadto obciążenie aparatu stawowo-więzadłowego i ryzyko kontuzji będą znacznie mniejsze niż przy regularnym joggingu. Wynika to z płynności i jednorodności ruchów wykonywanych na takim symulatorze. Dodatkowo elipsoida jest skuteczną maszyną do zwiększania krążenia krwi, co oznacza, że ćwiczenie na niej wzmacnia mięsień sercowy, zwiększa napięcie i pozwala szybko schudnąć. Są to różne typy symulatorów: mechaniczne, magnetyczne i elektryczne. Symulatory elektryczne są uważane za najbardziej płynne, najcichsze i najwygodniejsze. Są podłączone do sieci i są nieco droższe niż proste modele mechaniczne i magnetyczne. Jednak na tym kończą się ich wady: elipsoidy elektryczne są wygodne, często wyposażone są w wielofunkcyjną konsolę, która pozwala mierzyć parametry fizyczne podczas treningu i tworzyć własny program ćwiczeń lub korzystać z gotowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając orbitrek do domu?

Domowy trenażer eliptyczny niewiele różni się od tych w klubie fitness, ale musi spełniać specjalne wymagania.

Rozmiar. Orbitrek do domu powinien być kompaktowy, ponieważ nie każdy ma możliwość przeznaczenia przestronnego pokoju na siłownię.

Płynna praca. Na przykład wszystkie modele Life Fitness są tak ciche, że można je nawet umieścić w sypialni i ćwiczyć bez obawy, że obudzi któregokolwiek członka rodziny.

Zgodność z zasadami biomechaniki. Bardzo ważne jest, aby ruchy na symulatorze były jak najbardziej naturalne - pozwoli to najefektywniej ćwiczyć i uniknąć kontuzji. Jest to szczególnie ważne, jeśli ćwiczysz samodzielnie bez trenera.

Waga. Zwróć uwagę na to, jaką maksymalną wagę może wytrzymać wybrany symulator.

Stabilność. Chwiejny symulator może być nie tylko nieefektywny i niewygodny, ale także niebezpieczny. Na przykład w maszynach Life Fitness zastosowano opatentowany system Link6 ™, w którym zamiast tulei z brązu zastosowano łożyska kulkowe. Zapewnia to miękką i cichą jazdę, a także pozwala na wyrównywanie małych odchyleń od poziomu w przypadku niedokładności w montażu symulatora.

Lokalizacja pedałów. Im niższe pedały, tym wygodniejsze będzie wsiadanie i wysiadanie z maszyny. Zwróć uwagę na odległość między pedałami. Powinna być niewielka, ponieważ znaczna odległość między pedałami zwiększa boczne przemieszczenie bioder i niezrównoważone obciążenie pleców.

Powłoka pedału. Stopa powinna być na pedale ułożona płynnie i bezpiecznie, bez poślizgu. Trenerzy używają urządzeń, które mają powłoki poliuretanowe.