Wioślarz symuluje obciążenie, jakiego doświadcza osoba podczas wiosłowania w wodzie. Pozwala na wykorzystanie na trening 82% mięśni ciała, dzięki czemu skutecznie pomaga w redukcji wagi i połączeniu treningu cardio z treningiem siłowym. Z wioślarza mogą korzystać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej. Trening jest przeciwwskazany przy problemach z plecami.
Wioślarze różnią się rodzajem trakcji. Typ skandynawski to symulator z dwoma oddzielnymi uchwytami do wiosła, podczas gdy modele z belką środkową mają jedną poprzeczkę, do której przymocowana jest linka. Ciąg skandynawski funkcjonalnie zbliżony jest do wioślarstwa, ale trudniejszy do opanowania. Na zajęciach należy z równą siłą działać na obu dźwigniach imitujących wiosła. Maszyny z prętami środkowymi nie mają tej wady. Pozwalają harmonijnie rozwijać wszystkie mięśnie ciała.
Trenażery mechaniczne są łatwe w użyciu, łatwe w montażu i pozwalają na efektywne ćwiczenia. Tworzą opór ruchu za pomocą urządzeń mechanicznych, takich jak zmiana długości dźwigni, napinanie sprężyn czy opór siłowników hydraulicznych. Modele te są niedrogie, ale trudniej w nich uzyskać płynne ruchy. Poziom obciążenia zmienia się krokowo, więc trudniej jest dobrać komfortowy wysiłek do treningu. Podczas treningu takie symulatory mogą być dość hałaśliwe. W sprzedaży można znaleźć sprzęt do ćwiczeń z przezroczystą manierką wypełnioną wodą. Tworzą opór ruchu za pomocą śmigła o zmiennym skoku. Podczas pracy taki symulator symuluje dźwięk, jaki wydają wiosła podczas wiosłowania.
Takie symulatory stawiają opór ludzkim wysiłkom za pomocą magnesów lub elektromagnesów. Pozwalają dobrać poziom obciążenia, budować wielozadaniowe treningi i śledzić wyniki za pomocą wielofunkcyjnego licznika komputerowego. Takie symulatory wybierają bardziej doświadczeni sportowcy. Magnetyczny trenażer działa niemal bezgłośnie i pozwala trenować nie tylko wiosłowanie, ale także wykonywać inne ćwiczenia z naciągiem tułowia. Ćwiczenia można wykonywać siedząc, lub stojąc - to rozszerza możliwości treningowe. Komputer wyświetla nie tylko liczbę i częstotliwość uderzeń, ale także prędkość wykonywanych ruchów, przebytą odległość, oraz informacje o spalonych kaloriach i tętnie sportowca. Innym rodzajem symulatorów jest aeromagnet. Nie muszą być podłączane do sieci - tworzą obciążenie za pomocą generatora wbudowanego w pocisk.
Wioślarze aerodynamiczne to profesjonalny sprzęt instalowany na siłowniach. Opierają się ruchowi, wykorzystując strumień powietrza generowany przez wentylator. Takie modele przeznaczone są do treningów i mistrzostw wioślarskich na hali wśród profesjonalistów. Z kolei składane wioślarze są łatwe do przechowywania nawet na niewielkich przestrzeniach i można je ustawiać pionowo, aby zaoszczędzić miejsce. Rolki transportowe pomogą ci przenieść sprzęt na salę ćwiczeń, a następnie odłożyć go do przechowywania. Rączki pokryte neoprenem zapobiegają ślizganiu się dłoni, a ergonomiczne wyściełane siedzisko pozwala na wygodne prowadzenie długich treningów. Regulacja położenia podnóżka i ramion wiosłowych umożliwia dostosowanie symulatora do indywidualnych parametrów - wzrostu oraz charakterystyki ciała.