Nie każdego stać na regularne treningi na siłowni i często nie chodzi nawet o pieniądze, a o dostępność wolnego czasu, a raczej jego brak. Co robić w takich warunkach? Po prostu musisz zorganizować sobie proces treningu w domu, a do tego niezbędne ci będą sztangi.

Rodzaje sztang

Sztanga to najlepszy sprzęt do treningu siłowego. Niemożliwe jest nabranie masy mięśniowej, ukształtowanie ciała czy rozwinięcie w pełni sylwetki bez użycia sztangi. Dlatego do jej wyboru należy podchodzić z całą powagą i nie ma znaczenia, gdzie odbędzie się trening - czy to w domu, czy na siłowni. Przy pomocy sztangi możesz trenować absolutnie wszystkie grupy mięśni, od łydki po górną wiązkę delty. Ma ogromne znaczenie przy przybieraniu na masie, żadne hantle nie są w stanie dać takiego samego rezultatu. Wysięgniki mogą różnić się następującymi cechami:

• Kształt gryfu: Prosty, W, Ez

• Średnica obręczy: 25 mm, 30 mm, 50 mm

• Konstrukcja zamków: śruba, sprężyna, tuleja

• Rodzaj dysków: gumowane, chromowane, z uchwytami itp.

Pręty można również podzielić ze względu na rozmiar: od pół metra do 1,9 m. Różnią się one również materiałem powierzchni uchwytu oraz jego strukturą - są gumowane lub metalowe. Te ostatnie są trwalsze i zapobiegają ślizganiu się dłoni. Najczęściej spotykane są sztangi proste - na nich można wykonać większość ćwiczeń. Pręty W i Ez zapewniają wygodniejszą pozycję dłoni dla dodatkowej ochrony przed urazami. I to one używane są głównie do ćwiczenia bicepsów, wyciskania na ławce i innych ćwiczeń. Jeśli chodzi o średnicę, tutaj należy wybrać sztangę w zależności od planów. Do profesjonalnego treningu lepiej oczywiście kupić sztangę olimpijską o średnicy 50 mm, a do użytku domowego odpowiednie są 25 mm lub 30 mm. Za niezawodność mocowania dysków odpowiadają zamki. System śrubowy jest najtańszy, ale jego stosowanie sprawia pewne trudności - przy każdym montażu i demontażu drążka trzeba będzie przekręcić nakrętkę mocującą. Zamki ze sprężyną są wygodniejsze w użyciu - zakładane są na szyję do końca, a następnie przycisk ze sprężyną jest opuszczany, zwalniając zatrzask, a zamek jest blokowany.

Jak wybrać odpowiednią sztangę do użytku domowego

Dla tych, którzy chcą trenować ze sztangą w domu, przy zakupie tego sprzętu muszą wziąć pod uwagę kilka niuansów. Przykładowo, jeśli ograniczenia dotyczące powierzchni sali nie pozwolą na wygodne korzystanie z drążka 1,9 m, lepiej kupić sztangę od 1 do 1,5 m. Jeżeli zajęcia odbywać się będą na podłodze bez dodatkowego zabezpieczenia, to dyski należy podgumować, aby nie uszkodzić powierzchni podłogi. Dla tych, którzy mają już starą sztangę lub hantle, lepiej kupić nową muszlę o tej samej średnicy do lądowania, co znacznie zaoszczędzi na zakupie naleśników. Do wyciskania musisz wybrać sztangi sztywne, nieulegające odkształceniom. Są niezbędne do wyciskania na ławce, wszystkich rodzajów martwego ciągu, przysiadów. Średnica zwiększona jest tu do 30 mm. Zaprojektowane są z myślą o maksymalnej wadze. Do wyciskania nie nadają się już tak bardzo sztangi olimpijskie, a te przeznaczone do treningu są zupełnie bezużyteczne.