Ćwiczenia siłowe ze sztangą to najkrótsza droga do szczupłego ciała i dużych mięśni. Jednak wybór i zakup sprzętu sportowego nie jest tak łatwy, jak się wydaje. W przypadku sztangi istnieją trzy zupełnie różne modele budowy: proste, zakrzywione i równoległe. Który z tych modeli jest lepszy do wyboru dla początkującego? Który jest odpowiedni dla bardziej doświadczonego sportowca? Jaka jest różnica? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w dalszej części artykułu. Prosty gryf
Klasyczna prosta sztanga to optymalny zakup dla początkującego sportowca. Nadaje się do prawie wszystkich odmian wyciskania na ławce, przysiadów, bicepsów stojących itp. Nabycie takiej sztangi jest przydatne dla każdego, kto planuje prowadzić trening siłowy w domu. Jednak prosty gryf ma swoje wady. Przy długotrwałym treningu z takim sprzętem sportowym twoje dłonie będą się męczyć szybciej. Dlatego w niektórych przypadkach lepiej jest kupić jeden z modeli zakrzywionych szyi.
Zakrzywione pręty, jak sama nazwa wskazuje, różnią się trajektorią od klasycznego prostego pręta. Taki „falujący” sprzęt sportowy został wymyślony, aby zmniejszyć obciążenie dłoni - znajdują się one w naturalnej anatomicznie pozycji, dzięki czemu trening może być prostszy i dłuższy. Istnieją dwa główne typy takich prętów:
• W kształcie EZ - ma kształt zygzaka. Minimalizuje stres na ramionach i przedramionach.
• W kształcie litery W - posiada gładszą „falę” zygzaka. Bardziej nadaje się do wyciskania wąskim uchwytem, a także do ćwiczeń bicepsów.
Inny rodzaj drążka, który jest odpowiedni dla niektórych rodzajów wyciskania na ławce. Ma prostokątny kształt z otworami na dłonie. Jest szczególnie skuteczny przy ćwiczeniach bicepsów i tricepsów. Główną zaletą takiego pręta jest jego kratownicowy kształt. Ręce są mocno osadzone, dłonie nie ześlizgują się, co gwarantuje bezpieczeństwo nawet przy najtrudniejszych ćwiczeniach.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj sztangi jest najbardziej efektywny w treningu. Trenerzy są zgodni, że najlepiej jest łączyć ćwiczenia z różnymi konstrukcjami. W ten sposób zrównoważysz obciążenie własnego ciała i aktywujesz proces budowy mięśni w jak najkrótszym czasie. Jakie korzyści daje trening ze złamaną sztangą? Odpowiedź jest prosta: niezwykle efektywny, specjalistyczny trening siłowy. Podczas treningu na biceps sztanga odciąża ciało dzięki zakrzywionemu kształtowi. Zapobiega to utrzymywaniu sztangi przez nadgarstki w pozycji wyprostowanej, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej sztangi. Trzymanie sztangi prostymi nadgarstkami nie jest naturalną, ergonomiczną pozycją, dlatego dla wielu osób tego typu trzymanie sztangi jest niewygodne. Złamana sztanga jest bardziej odpowiednia niż prosta sztanga, także na część treningu tricepsa na brzuchu - zwanego „Nose Bar”. Ze względu na różnice ergonomiczne, użycie złamanej sztangi sprawi, że twój trening będzie dużo bardziej efektywny i przyjazny dla twoich stawów. Punkty chwytania złamanego drążka skierowane są do góry, co prowadzi do dłuższej ścieżki podnoszenia. Z tego powodu trening siłowy staje się bardziej intensywny.