Orbitrek to trenażer cardio, który łączy w sobie właściwości bieżni, roweru stacjonarnego i stepera. Jest również nazywany orbitrekiem lub elipsoidą. Dzięki swojej wysokiej wydajności, obciążeniu wszystkich grup mięśni oraz łagodnemu działaniu na stawy, elipsoida bardzo szybko podbiła rynek i stała się jedną z najpopularniejszych domowych maszyn do ćwiczeń. Przyjrzyjmy się bliżej cechom i funkcjom domowego trenażera eliptycznego.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia?

Ważny jest rozmiar maszyny do ćwiczeń. Orbitreki mają wiele kształtów i rozmiarów. Kompaktowe lub składane modele są odpowiednie dla osób o ograniczonej przestrzeni. Jeśli pomieszczenie na to pozwala, należy zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane i większe modele. Duży orbitrek jest wygodniejszy w użyciu, ma szerszą gamę programów, ustawienia długości kroku. Kluczowe wskaźniki to: masa koła zamachowego, długość kroku. Długość kroku powinna być optymalna. Standardowy rozmiar kroku na większości maszyn to 40 cm, co odpowiada wzrostowi osoby 180 cm. Osoba o wzroście 190 cm na symulatorze z małym krokiem nie będzie odpowiednio obciążać mięśni. Najbardziej niezawodna i jednocześnie lekka jest aluminiowa rama.

Funkcjonalność panelu sterowania

Bardziej nowoczesne modele pozwalają wybrać program treningowy lub stworzyć własny, dostosować prędkość ruchu i kąt nachylenia pedałów. Istnieje wiele opcji programów: rehabilitacja, fitness, odchudzanie, aerobik, prędkość itp. Oprócz funkcjonalności panel sterowania bieżni powinien być przyjazny dla użytkownika i łatwy do zrozumienia. Trenażery elektryczne oferują użytkownikowi więcej opcji i są wygodniejsze w użyciu. Elipsoidy mechaniczne są bardziej atrakcyjne cenowo.

Intensywność maszyny do ćwiczeń

W przypadku bardziej intensywnych i częstszych treningów warto zwrócić uwagę na sprzęt ze średniego i wyższego zakresu. Wyróżnia je płynna regulacja z elektromagnetycznym systemem obciążenia, solidna rama, możliwość regulacji poziomu nachylenia pedałów oraz długości kroku. Do krótkotrwałych (do 30 minut) treningów 2-3 razy w tygodniu odpowiednia jest również prostsza wersja symulatora z podstawowymi funkcjami i kompaktowymi rozmiarami.

Maksymalne dopuszczalne obciążenie symulatora

Zazwyczaj ta wartość waha się od 80-100 kg w przypadku niedrogich, kompaktowych modeli do 120-140 kg w przypadku większego sprzętu. Maksymalne dopuszczalne obciążenie symulatora może również pośrednio wskazywać na niezawodność i wytrzymałość konstrukcji. Warto też wziąć pod uwagę wzrost osoby - osoby wyższe (od 180 cm) powinny zwrócić uwagę na modele z napędem na przednie koła.

Liczba poziomów obciążenia i programów treningowych

Im więcej poziomów obciążenia i różnych programów oferuje symulator, tym większą masz kontrolę nad systemem ładowania i tym bardziej zróżnicowane będą Twoje działania.

Obecność rolek transportowych

Waga nowoczesnych trenażerów eliptycznych czasami sięga 150kg. Dlatego, jeśli planujesz przenosić symulator po swoim mieszkaniu lub domu, to obecność rolek transportowych jest dodatkowym atutem.

Dostępność i okres gwarancji

Zwykle producenci trenażerów udzielają zróżnicowanej gwarancji. Zwykle okres gwarancji na ramę i główne części mechaniczne szkolenia przekracza 4 lata, a to świadczy o wysokiej jakości komponentów i dobrym projekcie. Najwyższej jakości orbitreki mają dożywotnią gwarancję producenta na ramę.