Elipsoidy to najpopularniejsza grupa przyrządów do ćwiczeń w domu. Tak duża popularność wynika przede wszystkim z ich wygody i wszechstronności: elipsoida to hybryda, która łączy w sobie możliwości trzech głównych urządzeń cardio - bieżni , steppera i roweru treningowego.

Co daje trening na orbitreku?

Elipsoidy, należą do grupy sprzętu sercowo-naczyniowego - sprzętu sportowego służącego do ogólnego wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego, rozbudowy masy mięśniowej i normalizacji metabolizmu. Zajęcia na nich wpływają na wytrzymałość głównych układów organizmu, poprawiają metabolizm oraz pomagają pozbyć się duszności. Trenażery eliptyczne są optymalne do treningu interwałowego, przygotowania do obciążeń siłowych, „wysuszenia” mięśni, prawidłowej i skutecznej utraty wagi. Elipsoida różni się od innych urządzeń sercowo-naczyniowych głównie trajektorią ruchu pedałów i ich amplitudą. Ruch stóp jest tutaj skrzyżowaniem klasycznego marszu, normalnego pedałowania i narciarstwa biegowego. Eliptyczna rotacja tworzy wyjątkowe uczucie wygody, minimalizując nacisk na kolana i kostki. Dlatego zajęcia na tych symulatorach polecane są rehabilitacji, osobom starszym oraz cierpiącym na schorzenia stawów. Ruchome poręcze trenażerów eliptycznych to nie tylko podpory potrzebne do utrzymania równowagi, ale także węzły, które obciążają ramiona i mięśnie obręczy barkowej. W ten sposób podczas treningu na elipsoidzie uruchamiane są wszystkie główne grupy mięśni, a same ruchy przypominające kołysanie czy uczucie lotu doskonale rozładowują stres i sprawiają, że trening nie jest tak monotonny, jak na stepie czy bieżni.

Systemy ładowania: czym one są i czym się różnią?

Układ obciążenia koła zamachowego określa zasadę, według której powstają obciążenia w symulatorze - to główny parametr, od którego zależą nie tylko możliwości treningowe sprzętu, ale także łatwość obsługi. W nowoczesnych elipsoidach producenci od dawna rezygnują z napędów pasowych i stosują zasadę obciążenia opartego na magnesach. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje takich systemów.

Mechanicznie sterowany magnetyczny system ładowania

Najprostsza i najbardziej budżetowa kategoria symulatorów. Obciążenia w takich elipsoidach są tworzone za pomocą magnesu trwałego: im bliżej koła zamachowego, tym większy jego opór, a tym samym wyższy poziom obciążeń podczas pedałowania. Kontrola obciążenia jest regulowana ręcznie za pomocą specjalnego regulatora mechanicznego. Brak elektroniki uniezależnia symulator od zasilania. Komputer treningowy działa autonomicznie - na bateriach.

Magnetyczny system ładowania z napędem elektrycznym

Zasada tworzenia obciążeń jest tutaj taka sama, jak w modelach opisanych powyżej: magnes trwały zbliża się do koła zamachowego, powodując, że jest ono cięższe. Jednak odległość od magnesu do obracającego się koła zamachowego nie jest już zmieniana mechanicznie, ale za pomocą elektroniki - małego napędu elektrycznego. W związku z tym, aby kontrolować obciążenia, nie trzeba przekręcać mocno dokręconego pokrętła, wystarczy nacisnąć przycisk na panelu. Orbitreki w tej kategorii są zasilane z sieci. Po odłączeniu symulatora od zasilania będzie pracował dalej, ale w ostatnio ustawionym trybie obciążenia, bez możliwości przełączania.